Projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu - urządzanie ostoi spokoju tuż za swoim domem.

Czy jest coś piękniejszego niż wypoczynek wśród drzew, zieleni i pachnących kwiatów, w ciepły wieczór siedząc na ławce a to wszystko tuż za swoim domem? Urządzając swój ogród warto poświęcić temu trochę serca i chęci. Co prawda projektowanie ogrodu nie jest procesem łatwym i szybkim, w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka lat i ciągle wymaga pracy i uwagi, jednak jeśli uda się osiągnąć wymarzony cel, efekt może przyćmić wszystkie chwile niepowodzeń i ciężkiej pracy.

Projektowanie ogrodu należy zacząć od analizy potrzeb i oczekiwań, jakie powinien spełnić ogród. Nie zawsze ogród piękny i imponujący wizualnie nadaje się do wypoczynku. Często nadmiar różnych roślin może i wygląda pięknie, jednak poruszanie się i wypoczynek w tak przepełnionym ogrodzie będzie niewygodny i uciążliwy.

W ostatnich latach, można zaobserwować tendencję do urządzania ogrodów w podobnym, dość monotonnym niestety stylu. Jeśli powstaje jakiś nowy ogród, to zazwyczaj wygląda tak jak okładka katalogu wysyłkowego. Każdy chce mieć w ogrodzie jak najwięcej egzotycznych roślin. Niestety te rośliny, coraz częściej stosowane w ogrodach przestają być egzotyczne, stają się wręcz monotonne. W związku z tym, może warto powrócić choć w części do roślin, które przed laty królowały w ogrodach. Na obrzeżach miasta widok tradycyjnego ogrodu z nutką wiejskiego klimatu jest niezwykle atrakcyjny i wywołuje ciepłe skojarzenia.

Bez wątpienia kluczową i podstawową rośliną w ogrodzie jest trawa. To zielona trawa nadaje ogrodowi odpowiedniego klimatu i barw. Dlatego także tak istotne jest dbanie i odpowiednie traktowanie trawnika. Najważniejsze jest naturalnie podlewanie. W okresie rozplanowywania ogródka możemy zdecydować się na style podlewania, które przejmują obowiązek regularnego podlewania całego ogródka.

Niestety często zdarza się tak, że piękna roślina, która cieszyła nasze oczy przez długi czas nagle zaczyna usychać, obumierać, traci liście lub żółknie. Zdarza się, że te objawy wynikają z zaatakowania rośliny przez szkodniki. Niestety równie często przyczyną jest zaniedbanie i niewłaściwa pielęgnacja. Podobnie może zachowywać się trawnik. Mimo odpowiedniej pielęgnacji na pięknym trawniku mogą pojawić się chwasty. Warto jeszcze przed wysiewem zadbać o odpowiednią ochronę przed szkodnikami.