Trawnik

Zakładanie i pielęgnacja trawnika - najważniejszy element każdego ogrodu.

Czy jest coś piękniejszego niż wypoczynek wśród drzew, zieleni i pachnących kwiatów, w ciepły wieczór siedząc na ławce a to wszystko tuż za swoim domem? Urządzając swój ogród warto poświęcić temu trochę serca i chęci.

Podstawową rośliną w ogrodzie jest trawa. To zielona trawa nadaje ogrodowi odpowiedniego klimatu i barw. Przed wysiewem trawy należy zadbać o odpowiednie podłoże. Najważniejszą czynnością przed wysianiem trawy jest zbadanie, czy podłoże posiada warstwę próchniczną, czy też jest jej pozbawione. Jeśli ziemia posiada warstwę próchniczną, wystarczy ją przekopać, spulchnić i odchwaścić oraz usunąć wszystkie kamienie i zanieczyszczenia. W drugim przypadku, gdy gleba nie posiada próchnicy i jest tak zwaną martwicą co zdarza się zazwyczaj wokół nowo wybudowanego domu, glebę należy użyźnić dodając substancje organiczne na przykład wysypując kilkucentymetrową warstwę substratu torfowego lub kompostu. Należy również pamiętać, że trawy potrzebują podłoża nieco kwaśnego. Po dodaniu składników użyźniających i przemieszaniu gleby na głębokości 5-10 centymetrów należy całą powierzchnię trawnika dobrze ubić i wyrównać. Najlepiej trawę wysiewać od kwietnia do października, unikając najgorętszych okresów w roku.

Ogród bez trawy to jak samochód bez kół. Dlatego też tak ważne jest dbanie i odpowiednie traktowanie trawnika. Najważniejsze jest naturalnie podlewanie. Trawnik najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem po zachodzie słońca. Naturalnie w gorące dni, gdy trawa zaczyna więdnąć lub nawet usychać należy ją niezwłocznie podlać. Co prawda podlewanie w ciągu upalnego dnia jest mało ekonomiczne i efektywne, gdyż prawie 40 procent wody wyparuje, jednak szkody jakie może wyrządzić mocne słońce będą większe. Najlepsze efekty daje rzadkie ale obfite podlewanie nawet raz w tygodniu lub do 3 razy w tygodniu w przypadku dni upalnych. Zbyt często podlewanie i przemaczanie trawnika może doprowadzić do wytwarzania płytkiego systemu korzeniowego co z kolej prowadzi do chorób. Przez okres około 3 tygodni od siewu najlepiej trawę podlewać ręcznie. Z biegiem czasu można zacząć stosować przenośne zraszacze. Należy jednak pamiętać o ich okresowym przenoszeniu, gdyż nadmierne nawadnianie jednego miejsca może prowadzić do wypłukiwania składników pokarmowych.