Samodzielne przygotowanie preparatów

Do preparatów ochronnych przygotowywanych samodzielnie zalicza się:

  • Wyciągi, które powstają z zalewania roślin gorącą wodą i parzenia ich przez kolejne 24 godziny, trzeba pamiętać aby nie stały dłużej niż przez ten wyznaczony okres czasu, ponieważ później następuje fermentacja.
  • Wywary powstają przez zalanie roślin wodą i moczenie ich przez następną dobę.
  • Gnojówki otrzymujemy po zalaniu roślin wodą i odstawieniu na kilka tygodni- od 2 do 6, aż do momentu fermentacji. Odpowiednia do użycia gnojówka, czyli o klarownej przejrzystości może być stosowana nawet przez 2 miesiące

Opryskuje się nimi lub podlewa rośliny kilkakrotnie w czasie największego zagrożenia szkodnikami. Warto pamiętać, że działają one profilaktycznie i w chwili kiedy szkodniki zaatakują rośli konieczne jest już użycie środków chemicznych. Można spotkać się z zarzutem, że nie działają wystarczająco skutecznie, jednakże warto pamiętać o tym, że są całkowicie bezpieczne dla roślin i środowiska a także umożliwiają zbieranie plonów już po trzech dniach od opryskania. Stosowanie naturalnych metod ochrony roślin może się stać standardowym zabiegiem pielęgnacyjnym roślin.
Wróć