Narzędzia ogrodnicze i ochrona roślin w ogrodzie.

Pielęgnacja ogrodu to, wbrew pozorom, działanie wieloetapowe. Tylko przy regularnych pracach i wyjątkowej dbałości mamy szansę osiągnąć oczekiwany sukces. Nie wystarczą nam do tego dobre chęci. Istotna jest również specjalistyczna literatura, która podpowie nam, jakiej opieki potrzebują konkretne gatunki roślin. Niezbędny jest nam wolny czas wymagany do wykonania wszystkich czynności.

Poza tym, zawsze i wszędzie musimy mieć pod ręką narzędzia ogrodnicze oraz środki ochrony roślin. To one umożliwiają podjęcie jakichkolwiek prac ogrodniczych. Są obowiązkowymi narzędziami w rękach zawodowych ogrodników, lecz amatorzy także się bez nich nie obejdą. Najczęstszymi dostawcami takiego sprzętu są sklepy ogrodnicze. Jednak część narzędzi pojawia się również w marketach. Ponadto, każdy sklep ogrodniczy oferuje szereg środków pomagających stymulować rozwój roślin oraz chroniących je przed pasożytami. Jako, że część z nich jest niebezpieczna i trująca dla człowieka, bywają wycofywane ze sprzedaży. Te, które można nabyć należy stosować ze szczególną ostrożnością.

Sprzęt potrzebny w ogrodzie można podzielić na ten standardowy, służący do prac ręcznych lub na elektryczny i mechaniczny. W pierwszej grupie z pewnością znajdziemy łopaty i łopatki, grabie, nożyce, motyki, pazury, piły, sekatory, widły, szpadle, kosy ręczne czy miotły. Choć mogą one pozwolić na kompleksową pielęgnację ogrodu, to jednak ich wykorzystanie zabiera dużo czasu i energii. Dlatego wiele z nich szczyci się unowocześnionymi odpowiednikami. Kosiarki spalinowe lub elektryczne, specjalistyczne nożyce do żywopłotów, odkurzacze do liści i skoszonej trawy czy też pilarki są niesamowitym udogodnieniem. Nadają się do wykorzystania na terenach zielonych bez względu na to, czy będą nimi ogrody, czy trawniki.