Systemy nawadniania i codzienna, systematyczna pielęgnacja roślin

Zima to idealny czas, by zastanowić się nad tym, jakie zmiany wprowadzimy w swoim ogrodzie na wiosnę. Rośliny przykryte śniegiem wstrzymały procesy wegetacyjne, nie musimy więc poświęcać większej uwagi zabiegom pielęgnacyjnym, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczyliśmy swój ogród przed zimą. Wolny czas, który dzięki temu zyskamy, możemy poświęcić na snucie planów.

Warto zastanowić się na przykład, jakie nawadnianie zastosujemy w nadchodzącym sezonie. Jeśli masz już dość biegania po ogrodzie z konewką lub szlauchem, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku osób posiadających duże ogrody, rozważ możliwości instalacji automatycznego systemu nawadniania. Jeśli pomyślisz o tym już teraz, Twoje rabaty i trawniki nie zostaną zniszczone w czasie prac montażowych. Systemy nawadniania składają się z systemu rur biegnących pod ziemią. To bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia estetyki, jeśli jednak zdecydujemy się na nie zbyt późno, będziemy musieli rozkopać sporą część ogrodu. To właśnie z tego powodu zima jest najlepszym czasem do poszukiwania nowych rozwiązań do Twojego ogrodu.

Masz wystarczająco dużo czasu, by poszerzyć swoją wiedzę na temat systemów nawadniających, porównać oferty poszczególnych firm, które oferują ich instalację i wybrać najkorzystniejszą z nich. Skoro Twój ogród zostanie rozkopany na wiosnę, możesz też zastanowić się nad wprowadzeniem w nich pewnych zmian : możesz urządzić nowe rabaty, przesadzić drzewka lub zbudować skalniak - nic nie stoi na przeszkodzie, by zupełnie odmienić swój ogród na wiosnę.