Trawniki a rozmaite systemy nawadniające.

Jeśli ktoś posiada piękne przydomowe trawniki, musi pamiętać o tym, by o nie szczególnie dbać. Nawet zwykła trawa wymaga sporej uwagi i poświęcenia by rosła bujnie i zielono, nie chorowała i nie usychała.

Naturalne trawniki to wcale nie taka prosta forma roślinności do utrzymania, zwłaszcza jeśli ktoś zaczyna ich hodowle od wysiewu ziaren trawy. Ważne jest jeszcze przed założeniem trawników obmyślenie ich nawadniania. Ponieważ w przypadku pełnej automatyzacji, warto pomyśleć o tym w trakcie projektowania całego ogrodu.

Punktowe zraszacze należy rozmieścić równomiernie, z uwzględnieniem miejsc bardziej wystawionych na promienie słoneczne, a także na miejsca będące w pełnym lub częściowym zacienieniu. W takich przypadkach, logicznie rzecz biorąc, trzeba dopasować odpowiednią dawkę wody to występujących w takich miejscach roślin.

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że trawniki bądź inne rośliny mogą mieć zróżnicowane wymagania co do nawodnienia. Często trawniki w okresie suszy należy podlewać codziennie, natomiast rośliny sucholubne występujące na przykład na skalniakach mogą być nawadniane dużo rzadziej. Dlatego takie sporadyczne miejsca można podlewać ręcznie przy pomocy tradycyjnej konewki bądź węża ogrodowego.