Wycinka drzew na terenie działki, na której planujemy założenie ogrodu.

W wielu przypadkach elegancki, dobrze utrzymany ogród jest najlepszą ozdobą domu. Żeby jednak móc zacząć sadzić krzewy i kwiaty, tworzyć imponujące rabaty i kreować obszar zielony wedle własnej woli, najpierw należy dokładnie oczyścić teren. Z tego powodu, wielokrotnie niezbędna jest wycinka drzew, które naturalnie rosną na naszej posesji. Niektóre z nich mogą być wspaniałym dopełnieniem ogrodu, lecz inne będą przeszkadzały rzucając zbyt dużo cienia bądź po prostu kompletnie nie pasując do naszej koncepcji. Jednak, żeby móc usunąć drzewo lub krzew ozdobny z dowolnego terenu, należy uzyskać na to zgodę odpowiednich organów władzy.

Obowiązkiem jest zdobycie zgody na wycinkę tych drzew lub krzewów, które mają więcej niż 5 lat i które nie należą do większej plantacji. W tym celu należy zgłosić się do urzędu gminy dostarczając pisemną prośbę o wydanie zgody. Musi ona być poparta logicznym powodem, dla którego chcemy pozbyć się konkretnej roślinności. Zazwyczaj zbyt duże drzewa zaburzają cały obraz ogrodu, uniemożliwiając kwitnięcie mniejszych sadzonek. Cień rzucany przez bujne korony bywa bardzo uciążliwy.

Poza tym, drzewa mogą przeszkadzać wtedy, gdy planujemy zamontować rozbudowane systemy nawadniania składające się z większej liczby elementów. Dokładne nawadnianie jest podstawą pielęgnacji roślin, dlatego tak istotne jest ułatwienie dopływu wody do poszczególnych roślin. Jeśli martwimy się, że ogrody bez drzew będą zbyt puste, możemy zainwestować w piękne trawniki. Zielone połacie połączone z kolorowymi kwiatami skutecznie zastąpią przeszkadzające drzewa.