Recepta na zadbane trawniki w Twoim ogrodzie - nawadnianie i pielęgnacja

Posiadacze działek budowlanych, projektując wygląd przyszłego domu, zostawiają zazwyczaj trochę przestrzeni do zagospodarowania. Nieporównanie piękniej wygląda bowiem działka, jeśli zaaranżujemy na niej - nawet mały - ogródek. Różnobarwne kwiaty, ozdobne krzewy, równo przystrzyżone trawniki - to wszystko podnosi wartość działki, świadcząc o tym, że właściciele dbają o nią.

Nie każdy jednak zna się na zakładaniu ogrodu. Wiele osób nie posiada wiedzy o tym, gdzie powinno się sadzić konkretne gatunki roślin i, jak należy zaplanować prace pielęgnacyjne. Chcąc uniknąć pomyłek, najlepiej zdać się na pomoc profesjonalistów, którzy o projektowaniu ogrodów wiedzą wszystko.

Z ich pomocą możliwe jest stworzenie ogrodu marzeń, w którym wszystkie rośliny - krzewy, kwiaty, drzewa - tworzyć będą harmonijną, kolorową kompozycję. Projektanci biorą pod uwagę rozmiary przyszłego ogrodu, uwzględniając przy tym pomysły samych właścicieli, którzy nierzadko mają już w głowie plan idealnego ogrodu, nie wiedzą tylko, jak ów pomysł zrealizować.

Oprócz stworzenia projektu, firmy takie zajmują się też doborem rodzajów sadzonek, ich rozmieszczeniem. Uwzględniony zostaje sposób nawadniania ogrodu i jego oświetlenie. Można skorzystać także z ich usług w kwestii samej pielęgnacji.

O ile bowiem każdy wie, jak kosić trawniki, o tyle z innymi pracami ogrodowymi nierzadko początkujący ogrodnicy mają problem. Tymczasem, bez regularnego nawożenia, przycinania, przesadzania i wielu innych jeszcze czynności, ogrody szybko zmarnieją.

Z pozoru błaha czynność, jaką wydaje się nawadnianie, w istocie wymaga znajomości roślin, warunków ich pielęgnacji. Każda roślina ma swoje własne upodobania. Jedne wymagają wystawienia na ekspozycję słoneczną, inne muszą być sadzone w miejscach zacienionych. Podobnie jest z nawodnieniem - jedne rośliny potrzebują dobrze nawodnionej gleby, innym wystarczy podlanie raz na kilka dni.

Przy pielęgnacji ogrodu, nie można też zapominać o trawnikach. Koszenie to tylko jedna z wielu czynności pielęgnacyjnych, na której wielu ogrodników-amatorów chciałoby poprzestać. Jeśli więc nie w smak nam prace w ogrodzie i codzienne podlewanie, warto pomyśleć o wprowadzeniu udogodnień - do nawadniania zainstalować automatyczne systemy, a do innych prac w ogrodzie - skorzystać z profesjonalnych usług.